jesteś na: Strona główna / ak-dzień-ratownictwa-medycznego

DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO

13 października jest Dniem Ratownictwa Medycznego i świętem pracowników związanych z Państwowym Systemem Ratownictwa Medycznego – pielęgniarek, lekarzy i ratowników oraz dyspozytorów.
Święto to zostało wyznaczone ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Ich nieoceniona praca najczęściej odbywa się pod presją czasu, w znacznym stresie i jest obarczona ogromną odpowiedzialnością. Niosą pomoc medyczną każdemu przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu. Dostrzegaliśmy to szczególnie mocno podczas pandemii. Obserwujemy to także codziennie na naszych drogach i na niebie.

Zespoły Ratownictwa z logo SP ZOZ wyjeżdżały w 2021 roku 6500 razy, a w tym roku już ponad 5000 razy (9 m-cy).
Na „pierwszej linii” w naszym powiecie pracują 4 zespoły karetek. Interweniują one średnio po 17-18 razy na dobę.
Jak pokazuje statystyka głównie wzywamy karetkę do zachorowań i wypadków w domu, w pracy w szkole. Często też Zespoły Ratownicze wyjeżdżają do wypadków drogowych. Jak widać skala zdarzeń rośnie.
Dziękujemy za Wasz wysiłek. Życzymy zawsze dobrych decyzji i udanych interwencji, pomyślności i sukcesów w życiu osobistym. Oby Wasza wiedza i umiejętności były doceniane, a niesiona pomoc przynosiła zasłużoną satysfakcję.

My natomiast pamiętajmy o tym, by nie wzywać karetki bez potrzeby. Twórzmy atmosferę szacunku i zaufania dla ratowników. Rozszerzajmy naszą wiedzę z zakresu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej i właściwego zachowania w sytuacjach kryzysowych.