jesteś na: Strona główna / ak-pierwsza-pomoc

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY – SZKOLENIE Z UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY ZORGANIZOWANY PRZEZ SPZOZ W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU

Po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni – 10 września na placu przed galerią handlową Odrzańskie Ogrody z okazji Światowego Dnia Pierwszej Pomocy przygotowaliśmy spotkanie z ratownikami połączone ze szkoleniem udzielania pierwszej pomocy.
Byli obecni Ratownicy z naszego szpitala. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kędzierzynie-Koźlu i Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Wspólnie pokazywaliśmy jak lepiej wykorzystać umiejętności ratownicze, które już mamy i jak skutecznie ratować ludzkie życie. Dziękujemy za współdziałanie!
Z danych statystycznych wynika, że każdego roku nagłe zatrzymanie krążenia (z różnych przyczyn) występuje u około 350 000 do nawet 700 000 osób. W Polsce liczba zgonów w wyniku NZK szacowana jest na około 40 000 osób rocznie! To wszystko zatrważające ogromne liczby!
Resuscytacja jest podejmowana lub kontynuowana przez Zespół Ratownictwa Medycznego w około 50-60% przypadków, natomiast czynności podejmowane przez osoby postronne, w uśrednieniu sięgały wskaźnika 58%!
Patrząc tylko na te informacje widać jak BARDZO ważna jest umiejętność prawidłowego podjęcia czynności ratowniczych. Doświadczenie wskazuje, że im lepiej umiemy ratować tym częściej takie czynności podejmujemy skutecznie i bez lęku.
Umiejętności skutecznej pomocy przedmedycznej nabywały dziesiątki osób. Uczynili kolejny krok by uratować życie ludzkie, być może komuś bliskiemu.
Dziękujemy za spotkanie i dobre słowa! To daje nam jako szpitalowi i samym ratownikom ogromną motywację, że takie działania mają sens. Jesteśmy po to by leczyć i pomagać!
Bierne czekanie nie daje żadnych szans! Działajmy wspólnie!
Krótką relację z tego dnia można zobaczyć na zdjęciach.