Strona główna / Oddziały / Oddział Urologiczny

ODDZIAŁ UROLOGICZNY I ONKOLOGII UROLOGICZNEJ

Oddział tworzy 26 - osobowy zespół, w tym 6 lekarzy, 14 pielęgniarek,  4 opiekunki medyczne i 2 pracownice kuchni oddziałowej.

PACJENT W CENTRUM UWAGI

Świadomi, że przyszłość urologii zależy od rozwoju edukacji i kształcenia, które zapewnią wysoką jakość opieki zdrowotnej oraz rozwój usług medycznych ukierunkowanych na pacjenta, jako zespół, stawiamy sobie za cel koncentrację na pacjencie. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom pełnej informacji o procesie choroby i procedurach urologicznych, umożliwiając im ocenę jakości usług, które wybierają. Urologia musi być silna, dynamiczna, entuzjastyczna i innowacyjna, aby jak najlepiej służyć pacjentom dotkniętym problemami urologicznymi.

W naszym oddziale urologii podejmujemy szereg działań, aby zapewnić najwyższą jakość opieki zdrowotnej. Poniżej przedstawiamy główne obszary naszych działań:

a)  Stała ocena kompetencji

  • Regularnie analizujemy, co działa dobrze, a co wymaga poprawy. Otwartość na rozmowy na każdym szczeblu organizacji jest dla nas kluczowa.

b)  Szkolenia i rozwój zawodowy

  • Procedury szkoleniowe, realizowane zarówno na kursach poza szpitalnych, jak i podczas wewnętrznych spotkań.
  • W zespole lekarskim każdy specjalista kształci dwóch młodszych kolegów.

c)  Odrzańskie Warsztaty Urologiczne i Andrologiczne

  • Od 2024 roku organizujemy spotkania zawodowe pod szyldem Odrzańskich Warsztatów Urologicznych oraz Odrzańskich Warsztatów Andrologicznych.


d)  Współpraca z innymi placówkami

  • Współpracujemy z Kliniką Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod kierunkiem prof. Piotra Chłosty, co obejmuje wspólne zabiegi onkologiczne.
  • Część naszego zespołu lekarskiego współpracuje ze Szpitalem Neo-hospital, gdzie znajduje się robot da Vinci.
  • Współpracujemy z Oddziałem Chirurgii Onkologicznej w Opolu, w którym znajduje się robot VERSIUS firmy CMR.
  • Kierujący oddziałem jako konsultant/biegły orzeka w Zakładzie Patomorfologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

e)  Specjalistyczna opieka i technologie

  • W naszym zespole znajduje się androlog kliniczny (European Academy of Andrology).
  • Mamy dostęp do procedur medycznych z użyciem lasera niskoenergetycznego oraz okresowo wysokoenergetycznego (np. tulowego, neodymowo - yagowego).
  • Kierownik Oddziału dr n.med. Artur Pietrusa (jako badacz kliniczny) bierze udział w międzynarodowych i krajowych programach badawczych dot. raka stercza oraz zespołu bólowego miednicy u kobiet i mężczyzn (TRIALs).
  • Posiadamy kompletne wyposażenie do endoskopii oraz laparoskopii.

f)  Promowanie aktywności zawodowej

  • Promujemy aktywność zawodową urologów w mediach poprzez kursy w europejskich szpitalach, artykuły w prasie (np. Przegląd Urologiczny), oraz udział w wydarzeniach medycznych.
  • Prowadzimy prelekcje tematyczne dla społeczności pozamedycznej (np. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku), uczestniczymy w akcjach profilaktycznych oraz programach radiowych i telewizyjnych.


g)  Aktywność naukowa

  • Organizujemy cotygodniowe prelekcje naukowe, aby stale podnosić poziom wiedzy i kompetencji naszego zespołu.

 

GŁÓWNE PROCEDURY I ZABIEGI MEDYCZNE WYKONYWANE NA ODDZIALE UROLOGII I ONKOLOGII UROLOGICZNEJ:

- chirurgia robotyczna Da Vinci: usunięcie gruczołu krokowego (prostatektomia) wraz z węzłami chłonnymi objętego procesem nowotworowym (refundowane przez NFZ);
- usunięcie gruczołu krokowego objętego procesem nowotworowym;
- usunięcie kamieni z nerki;
- usunięcie nerki, moczowodu i fragmentu pęcherza z powodu procesu nowotworowego;
- usunięcie węzłów chłonnych zajętych procesem nowotworowym;


- usunięcie całej nerki;
- usuwanie złogów kamiczych z moczowodów;


- usuwanie guza z nerki za pomocą techniki laparoskopowej;
- ultranowoczesne kruszenie złogów wewnątrznerkowych gdzie operatorzy wprowadzają jednoczęściowo dwa endoskopy;



- wycięcie ściany torbieli nerki;
- usunięcie kamienia z moczowodu;
- laparoskopowe plastyki wad wrodzonych moczowodów;
- przecewkowe wycięcie guzów pęcherza moczowego.
-resekcje guzów pęcherza moczowego /TURBT/, szczególny nacisk kładziemy na najnowsze metody obrazowania guzów /VIRADS/.

STANDARD OPIEKI
Przedszpitalna Diagnostyka- pacjenci przyjmowani planowo muszą mieć zakończoną diagnostykę przed hospitalizacją, w tym badania grupy krwi, badania bakteriologiczne oraz inne badania zależne od jednostki chorobowej. Weryfikacja przyjęcia planowego odbywa się na Izbie Przyjęć.

Konsultacje Specjalistyczne - umożliwiamy konsultacje z lekarzami innych specjalności w ramach zintegrowanego pobytu szpitalnego, co zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem.

Zaangażowanie Pacjenta - pracujemy nad zwiększeniem zaangażowania pacjenta i utrzymaniem stałego kontaktu, wierząc, że wsparcie pacjenta oraz ochrona jego praw są kluczowe dla wprowadzania pozytywnych zmian w opiece zdrowotnej.

Edukacja i Informacja - przygotowujemy bezpłatne materiały informacyjne dostępne dla pacjentów, które zachęcają ich do przyjęcia odpowiedzialności za niektóre aspekty leczenia urologicznego.

Rozwój Edukacji Personelu Medycznego - koncentrujemy się na edukacji nie tylko pacjentów, ale także osób zaangażowanych w opiekę urologiczną, takich jak lekarze ogólni, pielęgniarki oraz fizjoterapeuci.

Jakość i Bezpieczeństwo - podkreślamy znaczenie jakości i bezpieczeństwa w każdym aspekcie opieki zdrowotnej, w tym w diagnostyce, leczeniu oraz ciągłej opiece lekarskiej, na terenie całej Europy.

Oparte na Danych Leczenie - promujemy leczenie urologiczne oparte na solidnych danych, aby zapewnić najlepsze efekty kliniczne.

UROLOGIA A OCZEKIWANIA PACJENTÓW

W naszym szpitalu, na Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej, przykładamy ogromną wagę do troski o pozabiegowe i poszpitalne losy pacjentów. Po 2 dniach od wypisu kontaktujemy się z pacjentem lub jego rodziną, aby upewnić się, że pacjent realizuje zalecenia, nie zgłasza wczesnych powikłań oraz uzyskał termin kontrolny w Przyszpitalnej Poradni Urologicznej.

Stawiamy na wysoką jakość opieki zdrowotnej, której fundamentem jest zrozumienie i spełnienie oczekiwań naszych pacjentów. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom pełnej informacji oraz wsparcia, co przekłada się na lepsze rezultaty leczenia i satysfakcję z otrzymanej opieki.


ODDZIAŁ UROLOGII I ONKOLOGII UROLOGICZNEJ

Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej zajmuje się szerokim zakresem schorzeń i problemów urologicznych. Nasze kierunki obowiązków i zainteresowań obejmują:

  1. Onkologia Układu Moczowo-Płciowego
  2. Urologia onkologiczna jest wysoko rozwiniętą subspecjalizacją, promującą opiekę przy wsparciu wielodyscyplinarnych zespołów ekspertów.

  1. Urologia Wieku Młodzieńczego/Wieku Dorastania
  2. To gałąź urologii, która łączy urologię dziecięcą z urologią dorosłych. Wiele zagadnień wiąże się z neurourologią i dot. dzieci, które mogą mieć problemy urologiczne w dorosłym życiu. Urologia dziecięca jest miejscem hospitalizacji pacjentów niepełnoletnich. Przyjmujemy małych pacjentów w ostrych stanach urologicznych np.: urazach

  1. Urologia Kobiet, Urologia Czynnościowa, Neurourologia
  2. Specjalizujemy się w operacjach naprawczych w obrębie miednicy małej. W wielu krajach urologią kobiet zajmują się uroginekolodzy, jednak u nas te procedury są realizowane przez doświadczonych urologów.

  1. Andrologia
  2. Andrologią zajmują się przeważnie urolodzy, chociaż w niektórych krajach urolodzy zajmują się przypadkami andrologicznymi tylko w aspekcie chirurgicznym, podczas gdy reszta zagadnień pozostaje pod kontrolą lekarzy internistów.

  1. Kamica Układu Moczowego
  2. Opieka urologiczna nad pacjentami z kamicą układu moczowego w ciągu ostatnich 20-30 lat bardzo się rozwinęła. Kształcenie urologów zajmujących się kamicą powinno być ukierunkowane na sprawne opanowanie przez nich nowoczesnej technologii. Pomimo postępu w tym obszarze, problem nawrotów choroby jest nadal aktualny, a to oznacza, że edukacja przyszłych urologów powinna obejmować pełne spektrum opieki nad pacjentem: postępowanie w stadium ostrym kamicy, leczenie zachowawcze w kierunku samoistnego wydalenia kamienia, zaawansowane procedury operacyjne, ocenę stopnia ryzyka i zapobieganie nawrotom formowania złogów.

  1. Urologia Transplantacyjna
  2. Urologia transplantacyjna prawie zniknęła z oddziałów urologicznych w wielu krajach Europy. Mimo to ważne jest, aby studenci byli kształceni w tym kierunku, ponieważ wielu pacjentów po transplantacji nerek wymaga oceny dolnego odcinka dróg moczowych i rola urologa jest tu niezwykle istotna.

  1. Urologia Rehabilitacyjna
  2. Rehabilitacja urologiczna jest kluczowa dla pacjentów, których problemy urologiczne nie mogą być wyleczone. Dzięki różnym technikom poprawiamy jakość życia pacjentów i pomagamy im w integracji ze społeczeństwem, zapobiegając powikłaniom. Rehabilitacja wymaga pracy zespołowej i kompleksowego planu działania.

Dążymy do zapewnienia najwyższej jakości opieki urologicznej, zgodnej z najnowszymi standardami i wytycznymi europejskimi.


LEKARZ KIERUJĄCY ODDZIAŁEM
dr n. med. Artur Pietrusa

Artur Pietrusa

Pielęgniarka Zarządzająca Zespołem Pielęgniarek
mgr Alicja Lawińska

Alicja Lawińska

Sekretariat +48 774 062 496
Dyżurka lekarska +48 774 062 494
Dyżurka pielęgniarska +48 774 062 492

Adres:
ul. Roosevelta 2
47-200 Kędzierzyn-Koźle
e-mail: urologia@e-szpital.eu
Lokalizacja: Szpital – II Piętro