jesteś na: Strona główna / Program pilotażowy „Dieta Mamy”

Program pilotażowy "Dieta Mamy"

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu przystąpił do programu pilotażowego „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy” (Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 sierpnia 2019 r.).

Program ten ma na celu:
 – podniesienie jakości żywienia pacjentek,
 – zwiększenie satysfakcji pacjentek z hospitalizacji,
 – zwiększenie wiedzy pacjentek dotyczących zasad zdrowego żywienia,
 – wyrobienie dobrych nawyków w zakresie właściwego odżywiania.

W programie biorą udział Panie, które wyraziły zgodę (podpisały oświadczenie) oraz korzystają z diety podstawowej.

Pacjentki uczestniczące w programie otrzymują 5 posiłków dziennie o odpowiedniej kaloryczności oraz wartości odżywczej. Posiłki są przygotowywane ze świeżych i wysokiej jakości produktów spożywczych. Dania są urozmaicone i estetycznie podawane.

Jadłospisy są układane zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, w tym z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych oraz projektem „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”.

Konsultacje dietetyczne odbywają się we wtorki (8:00-11:00) i piątki (9:00-12:00). W trakcie konsultacji jest prowadzona edukacja żywieniowa oraz przeprowadzana ankieta badająca stan wiedzy z zakresu zdrowego żywienia i ankieta satysfakcji. W ramach programu pacjentki mają możliwość przez okres minimum 2 miesięcy kontaktować się z dietetykiem drogą mailową na adres: dietetyk@e-szpital.eu lub telefonicznie pod numerem 77 4062585.

Informacje w zakresie prawidłowego żywienia kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią znajdują się na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (www.ncez.pl). Ponadto na stronie internetowej www.poradnia.ncez.pl można uzyskać on-line darmowe konsultacje dietetyczne.

Pacjentka ma możliwość zgłaszania uwag pozytywnych oraz negatywnych dotyczących serwowanych posiłków umieszczając wpis w zeszycie znajdującym się na oddziale położniczo-ginekologicznym, bezpośrednio do dietetyka lub personelu medycznego oraz drogą e-mailową na adres: mzmuda@e-szpital.eu, jbryja@e-szpital.eu