jesteś na: Strona główna / ak-dzien-bezpieczenstwa-pacjenta

DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA PACJENTA

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta!

Tegoroczne hasło tego dnia to – Lekarstwo bez szkody!

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia będzie przyjmować leki, bądź już przyjmuje leki w celu zapobiegania lub leczenia chorób. Leki jednak czasami mogą powodować poważne szkody, jeśli są niewłaściwie przechowywane, przepisywane, wydawane, podawane lub jeśli są niewystarczająco monitorowane.

Kilkukrotnie z wizytą gościliśmy w naszym szpitalu specjalistę w temacie farmakologii klinicznej, dr hab. n. med., kierownika Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie - Jarosława Woronia, profesora Uniwersytetu Jagielońskiego. Szkolił nas w zakresie antybiotykoterapii i odpowiadał na pytania dotyczące właściwego doboru rozmaitych leków i nowoczesnych metod leczenia.

W naszym szpitalu stale podnosimy kompetencje w zakresie właściwego aplikowania i informowania Pacjentów o lekach stosowanych podczas terapii. Tego typu działania mają istotne znaczenie dla ponoszenia wiedzy, szczególnie w zakresie nowych leków, które są dynamicznie wprowadzane do pracy klinicznej.

Mamy także świadomość, że często zrozumienie interakcji lekowych jest trudne i wymaga dodatkowych wyjaśnień dla Pacjenta. Z uwagi na współdziałanie wielu leków, które często jako Pacjenci aplikujemy sobie samodzielnie, dużego znaczenia nabiera fakt właściwego informowania się wzajemnie w relacji Pacjent-Lekarz. Profesor Woroń zwracał uwagę na dbałość o zaufanie w tej relacji. Pacjent ma oczywiste prawo do zrozumienia terapii, której się poddaje i co czego go w wyniku tego leczenia. Jeśli akceptujemy ordynowane leki i jesteśmy przekonani o ich słusznych własnościach to terapia, której się poddajemy idzie o wiele skuteczniej i korzystniej.

  • Pamiętajmy, przychodząc do lekarza POZ informujmy go o przyjmowanych lekach i suplementach.
  • Przychodząc do szpitala zabierajmy opakowania leków, które przyjmujemy na stałe i informujmy o nich lekarza.
  • Czytajmy ulotki do aplikowanych leków.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy przeprowadzonej z prof. Jarosławem Woroniem.

Więcej o inicjatywie można przeczytać na stronach Światowej Organizacji Zdrowia: https://www.who.int/news-room/events/detail/2022/09/17/default-calendar/world-patient-safety-day-2022