Walentynki!

14 luty to święto miłości. Jedno z najważniejszych i najpiękniejszych uczuć. To doskonała okazja by zadbać o ukochaną osobę w sposób wyjątkowy. Specjalnie z tej okazji skomponowaliśmy pakiet badań w taki sposób, aby parametry pozwoliły wykryć nieprawidłowości pracy serca i układu sercowo-naczyniowego.

Dla kogo jest pakiet?

Pakiet zalecany jest dla osób z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i zespołem metabolicznym, z nadwagą, z chorobami sercowo-naczyniowymi w historii rodzinnej oraz palaczom.

Zakres pakietu sercowego to:

1. metabolizm lipidów (lipidogram); węglowodany (glukoza); białka, witaminy grupy B (wit.B12); D-dimery (mechanizm krzepnięcia krwi) – określa ogólny stan organizmu oraz, pośrednio niewydolność lub dysfunkcję nerek. Pomiar D-dimerów, miary nasilenia procesów krzepnięcia i fibrynolizy, określa ryzyko zakrzepicy żylnej . Zaburzenia stężenia elektrolitów: sodu, potasu i magnezu istotnie zaburzają pracę serca -rytm i przewodzenie nerwowe w obrębie mięśnia sercowego i wiążą się z nadciśnieniem tętniczym i dysfunkcją nerek. Zaburzenie stężenia glukozy we krwi istotnie zwiększają ryzyko chorób sercowo naczyniowych i zgonu z przyczyn kardiologicznych.

2. Troponina (hs cTnl) – jej ultraczułe oznaczenie stanowi złoty standard w wykrywaniu martwicy mięśnia sercowego w ostrych zespołach wieńcowych, a równocześnie jest przydatne w diagnostyce niewydolności mięśnia sercowego o różnym stopniu rozległości, spowodowanych niedokrwieniem, zapaleniem lub uszkodzeniem mechanicznym.
3. Lipidogram (profil lipidowy) stanowi badanie przesiewowe szacujące ryzyko rozwoju: miażdżycy naczyń i w konsekwencji choroby wieńcowej i zawału serca.


Pakiet badań można kupić i zrealizować od dzisiaj tj. 10.02.2023 r. do 20.02.2023 r. w punktach pobrań na ul. Harcerskiej 11 w Przychodni Specjalistycznej, w godz. 7:30 – 10:00 lub na ul. Roosevelta 2 w Laboratorium SP ZOZ, w godz. 7:15 – 14:30