Złoty Jubileusz Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu!

Dzisiaj (19.12.2022) mija 50 lat od momentu jak Oddział Reanimacyjny Szpitala Nr 1 rozpoczął pracę na rzecz mieszkańców regionu – 19 grudnia 1972 roku.
Był to pierwszy oddział medyczny w województwie opolskim o takiej specjalizacji. Drugi w Polsce w szpitalu powiatowym.
Wg relacji dr Maji Barć – pracę nad otwarciem nowego oddziału rozpoczęto w październiku 1972 roku. Inicjatorem był dr Mirosław Szubiński, a pierwszym ordynatorem został dr Jan Marek Włodarski. Kadrę, w momencie otwarcia, oprócz kierownika oddziału, stanowili dr Maja Barć i dr Andrzej Brunagiel.

Do skompletowania ówczesnej bazy sprzętowej oddziału przyczyniły się Zakłady Azotowe Kędzierzyn.
• Głównym zadaniem oddziału jest leczenie pacjentów w stanach zagrożenia życia. Lekarze anestezjolodzy współpracują intensywnie z personelem pozostałych oddziałów szpitalnych. Uczestniczą w przygotowaniu pacjenta do zabiegu, znieczulają na bloku operacyjnym oraz zajmują się związaną z tym opieką okołooperacyją.
• Nawet najbardziej zaawansowane wyposażenie medyczne nie zastąpi wiedzy, doświadczenia, poczucia misji i empatii personelu medycznego. Szczególnie doświadczyliśmy tego podczas trudnego czasu pandemii COVID-19.
• Obecnie kierownikiem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest doktor Jerzy Kilijan, zastępcą kierownika oddziału jest dr Jadwiga Oronowicz-Siwak, a Pielęgniarką Oddziałową p. Bernadeta Siwy.

Jak powiedzieli sami lekarze – Na następne 50 lat oddziałowi należy życzyć młodych, zdolnych i empatycznych młodych ludzi. Ludzi, którzy będą chcieli rozwijać oddział dla dobra Pacjentów, współpracowników, wszystkich.

Z okazji Złotego Jubileuszu oddziału w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się kameralna uroczystość, na której wspomnieniami podzielili się byli i obecni lekarze Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Życzenia i list gratulacyjny od władz powiatowych i mieszkańców przekazał Wicestarosta kędzierzyńsko-kozielski Józef Gisman. Życzenia od Dyrekcji i wszystkich Pracowników SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu złożył Dyrektor Naczelny Jarosław Kończyło.

Gratulujemy serdecznie i życzymy kolejnych owocnych lat pracy dla dobra nas wszystkich.